Jak powrócić do zdrowych nawyków snu po powrocie z wakacji?

Mogłoby się wydawać, że na urlopie choćby nie wiadomo jak bardzo będziesz się starać przestrzegać dobrych zwyczajów związanych ze snem (wieczorne rytuały, odpowiedni czas i ilość snu), nie będziesz w stanie utrzymać ich w tym samym rytmie co domu. W tym wypadku żadnej różnicy nie robi fakt, że nie zabierasz dzieci na wycieczkę, a w zamian rodzina, bądź przyjaciele przyjeżdżają w gościnę. Każdy wyjazd jest na swój sposób wyjątkowy – może jesteś w innej strefie czasowej lub jesteś mniej restrykcyjna, jeżeli chodzi o sen dziecka, albo po prostu maluch nie będzie chciał się zdrzemnąć w nowym otoczeniu. Możliwe, że warunki wakacyjne zmusiły Cię, by powrócić do złych nawyków (sprzed treningu snu), które w szybki sposób ułatwią zaśnięcie malucha, nie przeszkadzając przy tym innym gościom i gospodarzom w nocnym odpoczynku.

https://pixabay.com/

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci powrócić do dobrych nawyków:

KROK PO KROKU
Pierwsze dni po przyjeździe do domu mogą okazać się trudne. Postaraj się wrócić do dobrych nawyków, bezpośrednio po wakacjach. Nie przejmuj się – przede wszystkim bądź cierpliwa. Najważniejsze, by powrót do starych zwyczajów był jak najłagodniejszy.

ZNACZENIE NAWYKU
Najlepiej jest utrzymać dobre nawyki przez cały czas trwania wakacji. Jeżeli jednak Ci się to nie uda, zacznij wprowadzać zmiany już pierwszego dnia po powrocie do domu. Wszystkie czynności związane z porą snu (kąpiel, czytanie, masaż) rozpocznij na 30 minut przed położeniem dziecka do łóżka. Będzie to znak dla Twojego malucha, że zbliża się pora snu, w związku z czym będzie mu łatwiej wyciszyć i odprężyć się po długim dniu.

WYJAŚNIJ RÓŻNICĘ
Wytłumacz swojemu dziecku różnicę pomiędzy wakacjami a pobytem w domu. Na wczasach było mnóstwo dobrej zabawy i nie zawsze szło się spać o wyznaczonej porze, ale w domu, panują inne reguły. Powrót do wieczornej rutyny zacznij od położenia dziecka wcześniej spać, przypominając iż hulanie do późnych godzin nocnych nie jest nową normą.

DOSTOSUJ PORĘ SNU
Na wakacjach Twoje dziecko mogło kłaść się spać później niż zazwyczaj, lecz ważne jest, by jak najszybciej powrócić do regularnej pory snu. Przez pierwsze kilka dni może okazać się to trudne. Aby ułatwić zmianę swojemu maluchowi przesuwaj czas pójścia spać codziennie o 30 minut, zaczynając od wakacyjnej pory, a kończąc na godzinie docelowej.

NIE ZAPOMNIJ O DRZEMKACH
Nieobcy może okazać się problem drzemek w nowych miejscach. Maluch może spać w innych niż zazwyczaj porach dnia, bądź zupełnie odmówi drzemki. Zabawy i przeróżne atrakcyjne aktywności, często nie ułatwiają dziecku zaśnięcia w ciągu dnia. Po powrocie do domu, zadbaj by maluch drzemał w porach odpowiednich dla jego wieku. Skrócona wersja rytuałów, które stosujesz wieczorem przed snem dziecka okażą się pomocne.

Jeżeli jednak sen Twojego dziecka pogorszy się, rozważ kontakt z trenerem snu. Jeśli współpracowałaś z nim wcześniej, trening przypominający będzie krótszy, ponieważ jest to tylko odświeżenie norm sprzed wakacji.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Aziz Ansari „Modern Romance. Miłość w czasach Internetu” – recenzja Viola Shipman „Bransoletka pełna wspomnień” – recenzja Dory i Nemo – najnowsi bajkowi bohaterowie na letnich zabawkach Wadera Mosquito Killer Farmona Ach, to będzie piękny ślub! „Harem Sulejmana” Colin Falconer – recenzja Być jak Superman. Teoria i praktyka osiągania niemożliwego – recenzja 5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu? 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy „Pokoloruj swój świat! Wzory relaksacyjne” Wydawnictwo Helion – recenzja Jak przerwać nocne karmienie Błonnik witalny Tata potrzebny od zaraz Obiadki i deserki HUMANA 100% Organic Rewolucja po narodzinach dziecka ZENsacyjny konkurs Co to jest obiekt przejściowy i dlaczego Twoje dziecko go potrzebuje? Rozstanie - taniej i szybciej? „30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni” Edyta Zając - recenzja