Co to jest obiekt przejściowy i dlaczego Twoje dziecko go potrzebuje?

Czy zastanawiałaś się dlaczego dzieci wszędzie zabierają ze sobą znoszone, stare zabawki? Dlaczego nie pozwalają Ci jej wyprać. Co takiego szczególnego jest w starej zabawce? Jaki jest jej sekret?

Obiekt przejściowy (ang. transitional object) zazwyczaj wybierany jest przez dzieci między 4 a 8 miesiącem życia. Obiektem nie musi być nic specjalnego. Może to być pieluszka, miś czy mały kocyk „taggie” lub nawet miękka, pluszowa książeczka. Obiekt przejściowy pomaga dziecku czuć się bezpiecznie w nowych, stresujących sytuacjach i miejscach, np.:

  • podczas wizyty u lekarza,
  • na imieninach u cioci
  • w każdej innej sytuacji, kiedy mamy nie ma w pobliżu.

Pluszak jest zastępstwem rodzica, który nie zawsze jest w stanie przytulić dziecko. Maluch może zabrać maskotkę wszędzie ze sobą. Taki specjalny, wybrany pluszak jest doskonałym towarzyszem podczas wieczornej rutyny przed snem, drzemki oraz kiedy dziecko przebudzi się w nocy. Sprawia, że maluszek czuje się bezpiecznie i jest w stanie samodzielnie zasnąć bez pomocy mamy czy taty. Nie ma również lepszego lekarstwa na smutek jak ulubiona zabawka. Jest również niedocenionym wsparciem podczas choroby.

Jeżeli dziecko nie posiada takiego obiektu, możesz wybrać je sama. Upewnij się jedynie, czy jest to rzecz wystarczjąco bezpieczna, bez żadnych luźnych części — guziczków, oczek. Aby ułatwić zapoznanie się z nowym obiektem i przyspieszyć proces tworzenia się specjalnej więzi pomiędzy dzieckiem a pluszakiem, możesz spać przez jedną lub dwie noce z wybraną zabawką albo nosić go na sobie przez kilka godzin w ciągu dnia. W ten sposób będziesz miała pewność, że nowa zabawka będzie pachniała, jak ukochana mama, co pomoże maluszkowi czuć Twoją bliskość. Włącz obiekt do codziennych czynności i zabaw.

Zabierz zabawkę na spacer do parku, pobawcie się w chowanego lub włącz ją do czytania książki przed snem. Daj buzi na dobranoc swojemu maluszkowi i nowemu przyjacielowi i połóż zabawkę w łóżeczku dziecka przed snem. Taki obiekt przejściowy zostanie towarzyszem Twojego dziecka przez długi czas.

A Ty, pamiętasz swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa? Co to było?

WSKAZÓWKA

Zaopatrz się w dwa takie same egzemplarze nowego przyjaciela. Upewnij się też, że są one “kochane” :), używane w takim samym stopniu. Pomoże Ci to uniknąć problemu podczas prania zabawki. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i od razu potrafią poznać rożnicę pomiędzy ukochanym misiem a jego sobowtórem. :)

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu? 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy Rozstanie - taniej i szybciej? „30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni” Edyta Zając - recenzja Velvet Baby Actimel przedstawia ACTI – innowację w opiece nad dziećmi! „Pogodzić różnice” - recenzja „Strażniczka opowieści” Lisa Wingate – recenzja Jak leczyć refluks? „3 godziny. Jak rozpoznać prawdziwą miłość” – recenzja Pieluszki Dada Premium Comfort Fit Najlepszy sposób na usypianie noworodków! „Wyznania randkowiczki” Rosy Edwards – recenzja Produkty Tiny Love - idealny prezent dla dziecka Inteligencja finansowa: tajna broń kobiety Maxi-Cosi PEBBLE PLUS Fotelik dla niemowląt zgodny z normą i-Size zwyciężył w testach Musti - pielęgnacyjna woda perfumowana od Mustela® Tańcz i śpiewaj z BeBo! Wader zaprasza blogujące mamy do udziału w akcji „dajemy radość dzieciom”